Segregacja śmieci dla początkujących cz.1
Wszyscy wiemy, że należy segregować śmieci. Wszyscy mamy dostęp do odpowiednio oznaczonych kontenerów. W teorii wystarczyłoby przeczytać informacje, co, gdzie należy wyrzucać i podczas codziennych porządków pamiętać o umieszczaniu poszczególnych rodzajów śmieci w osobnych pojemnikach. Jednak teoria teorią, a w praktyce okazuje się, że umiejętna segregacja wymaga czasu i zaangażowania. Często kończy się więc niestety tylko na dobrych chęciach.
Na potrzeby tego tekstu poprosiliśmy osobę, która o segregacji wiedziała tyle, co wszyscy. Czyli, że należy to robić. Ale jak, tego właśnie miała się dowiedzieć poświęcając max. 30 minut dziennie. Przed Wami case study z życia wzięte! Zaczynamy!
Krok 1 - Rozeznanie
tułem wstępu zaznaczę, że mieszkam w bloku. Jednak dokładnie takie same zasady obowiązują mieszkańców domków z zielonymi ogródkami ;)
Wybierając się na osiedlowy śmietnik standardowo mamy do wyboru pięć pojemników na odpady. Na każdym znajduje się informacja, co można do niego wrzucać, a czego nie: SZKŁO (pojemnik zielony), PAPIER (pojemnik niebieski), PLASTIK/METAL (pojemnik żółty), BIO (pojemnik brązowy), RESZTOWE (pojemnik czarny).
Dzisiejsze 30 minut wystarczy, aby przeczytać wytyczne dotyczące każdego z pojemników: POBIERZ PLIK PDF. I uwaga, bo ten etap jest naprawdę istotny! Szkło nie zawsze jest szkłem, które nadaje się do recyklingu (słoik ok, ale szklany znicz już nie), brudny czy mokry papier także nie powinien się znaleźć w niebieskim pojemniku, a raczej czarnym, bo jest już bezużyteczny. Takich kruczków jest niestety wiele. Dlatego przeczytaj listy odpadów ze zrozumieniem.
Na pojemnikach nie ma listy wszystkich produktów, ale są te najczęściej wyrzucane. Jeżeli masz pytanie dotyczące konkretnego odpadu, którego nie ma na żadnej liście, nie trać czasu! Po prostu skontaktuj się z lokalnym przedsiębiorstwem komunalnym. Dokładne dane kontaktowe są dostępne przy śmietnikach lub na stronie internetowej urzędów miast/gmin.
Druga ważna sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę: poza wymienionymi 5 rodzajami opadów są także te niebezpieczne dla środowiska, wielogabarytowe, zielone. Niebezpieczne np.: leki, zużyty sprzęt RTV, AGD. Odpady zielone: liście, kwiaty, kamienie, gałęzie. Wielogabarytowe i inne, np.: meble, odpady, które produkujemy podczas remontów. Te wszystkie śmieci spoza listy odpadów „pojemnikowych” musimy dostarczyć lub zgłosić do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
I na koniec: nie załamuj się, bo dobry research to połowa sukcesu! Tak naprawdę jest to praca, którą wykonujesz raz. Jeżeli zdobędziesz potrzebne informacje, potem pozostaje już tylko wdrożenie dobrych nawyków. O tym jak przenieść wiedzę teoretyczną na „swoje podwórko” w następnym tekście!